V školskom roku 2016/2017 a 2017/2018 sa žiaci Krúžku mladých prírodovedcov zapojili do ekovýchovného programu „BOCIANY“. Ich úlohou bolo sledovať bociany, ktoré u nás v Rajci pravidelne hniezdia na komíne domu č. 624 – od ich príletu, cez znášku vajíčok, vyliahnutie mláďat, ich kŕmenie, prvé pokusy o lietanie až po odlet bocianov do teplých krajín. Výsledky pozorovania žiaci pravidelne zapisovali a následne vypracovali poster s názvom „Žiadosť bociana o prechodný pobyt v obci Rajec“.

Súčasťou posteru bolo 12 úloh – napr.  pátranie  po prvých zmienkach o bocianoch v miestnych časopisoch a novinách, anketa, literárna tvorba, umelecká tvorba, odborná charakteristika, ... Naši žiaci sa so všetkými úlohami popasovali veľmi statočne a výsledkom je poster, ktorý sme poslali do celoslovenskej súťaže. Tento poster bude súčasťou celoslovenskej výstavy „Môj sused bocian“, ktorá sa bude konať v decembri 2017 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Po ukončení výstavy bude poster slúžiť ako propagačný plagát pre našu obec.

Celoslovenská súťaž Bocian

Dňa 17.10. 2017 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka.Súťažilo sa v troch kolách.

Prvá časť – PÍSOMNÁ. Na vypracovanie testu mali žiaci 30 minút. Maximálny počet bodov bol 25. Test preveril ich čitateľské schopnosti a porozumenie textom.

Druhá časť – TRANSFORMÁCIA TEXTU. Na základe porozumenia obsahu úryvku „Od Hrebendu k internetu“ mali žiaci pretransformovať text a vytvoriť reklamu pre internetové kníhkupectvo Hrebenda.

Tretia časť – ÚSTNA. Žiaci si mali pripraviť a predniesť krátke vystúpenie na tému: Svetová digitálna knižnica je otvorená aj pre mňa...

1. miesto: Barbora Vysoká, 9.A

2. miesto: Martin Lenhart, 9.A

3. miesto: Lenka Kurucová, 8.C

Olympiáda zo slovenského jazyka

V stredu 11.10.2017 sa žiaci 4.ročníka zúčastnili prírodovedno-vlastivednej exkurzie. Najprv si prezreli expozíciu drotárstva a  historických predmetov v Budatínskom zámku spojenú s prednáškou. Potom zamierili do Kysuckého Nového Mesta, kde navštívili hvezdáreň., v ktorej sa dozvedeli dôležité informácie o našej slnečnej sústave, videli astronomický ďalekohľad a park s názvom „Cesta planét“, kde sú názorné modely planét slnečnej sústavy v pomernej veľkosti.

Exkurzia Budatínsky zámok, Kysucká hvezdáreň

V rámci projektu EnglishOne žiaci IV.A, IV.B a III.A absolvovali  hodiny anglického jazyka s p.Paulom Heighway. Lektor pracoval so žiakmi veľmi citlivo, zaujal ich a aktivizoval. Žiaci preverili svoje vedomosti v reálnych situáciách, uvedomili si, že to, čo sa v škole naučia, dokážu v komunikácii využiť. Je to dôležitá motivácia k tomu, aby v učení sa cudzieho jazyka neustále napredovali a rozširovali svoje vedomosti.

Hodina s native speakrom