Dňa 24.03.2017 a 27.03.2017 sa na našej škole uskutočnili prednáškyobčianského združenia ACET SR, pre žiakov 8. – 9. ročníka na tému: Sex, AIDS, vzťahy– Peter Slaný. Prednáška bola zameraná na problematiku HIV/AIDS s cieľom oboznámiť žiakov o tom, ako sa vírus HIV prenáša a poškodzuje zdravie človeka, o iných sexuálne prenosných ochoreniach a ich dôsledkoch. Druhá časť prednášky bola zameraná na negatívny vplyv tlaku okolia v oblasti sexuálneho správania.

Žiaci prveho stupňa - 1.-4. ročníka - neostali v hanbe. Prednáška Zdravé telo – Dominika Horečná bola zameraná na primárnu prevenciu pred fajčením a užívaním alkoholu v detskom veku. Keďže sa jedná o legálne drogy, s ktorými sa deti často vo svojom okolí stretávajú, bola realizovaná hravou formou z dôrazom na negatívne dôsledky ich užívania. Nakoľko sú deti v tomto veku sú najviac formovateľné, je táto prednáška skvelým nástrojom pre formovanie hodnôt dieťaťa.

Prednášky o zdraví

Morena, Morena, kdes prebývala? V dedinskom dome, v novej stodole.....

Už sa pomaličky stáva tradíciou, že aj na našej škole sa lúčime so zimou a pripomíname si starodávny zvyk pálenia Moreny. Dievčatá navštevujúce krúžok ľudových tradícii si aj tento rok pripravili tanečno spevácke pásmo, v ktorom žiakom 1. stupňa pripomenuli a predviedli, ako si v minulosti naši predkovia krátili voľné chvíle a lúčili sa so zimou. Nadchádzajúce obdobie jari, ktorú  upálením Moreny privítali, bolo pre našich predkov nesmierne dôležité, pretože sa začínali práce na poli. Symbolom začiatku nového vegetačného obdobia bolo práve upálenie Moreny, zvyk známy ešte v predkresťanskom období. Sme radi, že tento zvyk zachovávame aj na našej škole.

Videoukážku z akcie si môžete pozrieť na našom youtube kanáli.

Morena 2017

23. marca 2017 sa v Martine konalo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Sme radi, že sa ho zúčastnili aj naši žiaci, Marek Galia z VIII. C a Karolína Vráblová zo VII. B,  a ešte radšej, že Marek bol úspešným riešiteľom a skončil na krásnom 6. mieste. Čas strávený v Martine bol využitý plnohodnetne a žiaci si pozreli tiež expozície Slovenského národného múzea, Národný cintorín, či prvú budovu Matice slovenskej. Veľmi sa nám tam páčilo.

Dejepisná olympiáda - okresné kolo

Dňa 31.4.2017 sme sa zúčastnili na anglicko-slovenskom divadelnom predstavení, ktoré bolo rozdelené na dve skupiny podľa jazykových schopností rôznych ročníkov.

Puss in boots – Kocúr v čižmách bol zameraný na klasický rozprávkový svet kráľov, princezien a iných rozprávkových bytostí. Vďaka posluchovým, gramatickým a lexikálnym materiálom, ktoré si naši žiaci mali možnosť vopred precvičiť, sa divadelné predstavenie žiakom veľmi páčilo a nemali žiadne ťažkosti v porozumení.

Divadelné predstavenie v angličtine

Peter Black 3 – Peter Čierny 3 predstavenie bolo zamerané na oblasť kultúry a umen ia. Predstavenie bolo zväčša vedené v anglických dialógoch, avšak vďaka doplnkom v podobe gramatických, lexikálnych a posluchových cvičení, ktoré sme vopred so žiakmi dôkladne precvičili, bola slovná zásoba a  frázy z každodenného života pre žiakov zrozumiteľná.

Divadelné predstavenie malo veľký úspech a tešíme sa na ďalšie budúci rok.